Logo Gmina Moszczenica

News

News zdjęcie id 267

I Powiatowy Konkurs Obrzędów Ludowych

18.06.2018

Jacy Tacy Moszczeniacy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Gazomi i Bab reprezentowały gminę Moszczenica na I Powiatowym Konkursie Obrzędów Ludowych.
 
Łącznie w szranki konkursowe stanęło 8 reprezentacji z Moszczenicy, Bab, Gazomi, Wolborza, Kałku, Czarnocina, Gorzkowic i Tomawy. Nasze zespoły zostały nagrodzone w kategoriach autentyczność obrzędów, strojów i rekwizytów. zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

- Chcemy podtrzymywać tradycję i pokazać młodym ludziom nasze obyczaje - mówi Halina Derach, przewodnicząca Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pomysłodawczyni konkursu. Wśród prezentacji było koszenie trawy, bramka weselna, puszczanie wianków w noc świętojańską czy kieszenie kapusty. – Nie boimy się ludowości. Chcemy połączyć nowoczesność z tradycją – podkreśla wicestarosta Piotr Wojtysiak, który został zaproszony przez KGW Baby do inscenizacji. – Pierwszy raz w życiu deptałem kapustę – śmieje się Wojtysiak. Robił to tak dobrze, że gospodynie dały mu certyfikat ukończenia kursu „Młodego Deptacza kapusty w beczce”, a publiczność nagrodziła go gromkimi brawami. Tytuł „Starszego Deptacza” jak tłumaczyły panie należy już do wójta Moszczenicy Marcelego Piekarka. Zdaniem wójta Piekarka to m.in. tradycja określa nas jako naród. – Bardzo się cieszę, że obyczaje kultywują także młode pokolenia. Serce rośnie gdy patrzy się z jaką radością śpiewają ludowe piosenki.

– Wzruszyłam się oglądając te wszystkie scenki. Koszenie trawy przypomniało mi moją młodość – mówi pani Janina, która jako widz przyglądała się wszystkim występom. Reprezentacjom gmin kibicowali mieszkańcy, zaproszeni goście, samorządowcy m.in. wiceburmistrz Sulejowa Dorota Jankowska i radna powiatowa Elżbieta Ościk. Jury po długich obradach zdecydowało się nagrodzić wszystkie drużyny. Fundatorami nagród byli starosta piotrkowski Stanisław Cubała, wójt Marceli Piekarek oraz radna powiatowa Halina Derach. Konkurs odbył się w gościnnych progach Ochotniczej Straży Pożarnej w Gazomi.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Moszczenica

ul. Kosowska 1
97-310 Moszczenica
tel.: 44 616 96 25
fax: 44 616 96 87
e-mail: ug@moszczenica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.