Logo Gmina Moszczenica

News

News zdjęcie id 179

78. rocznica zbrodni katyńskiej

10.04.2018

Uroczyste odsłonięcie tablicy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęło tegoroczne uroczystości powiatowo-gminne upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej.  Tablicę umieszczono pod inną, upamiętniającą męczeńską śmierć trzech mieszkańców gminy. Poświęcenia dokonał ksiądz  proboszcz Władysław Paś.

W Charkowie, Katyniu i Twerze zginęli Michał Antosiak – por. Wojska Polskiego, Leszek Heinzel– podporucznik Wojska Polskiego oraz Andrzej Góra – aspiranta Policji Państwowej.– Musimy pamiętać, że do wolności doprowadził nas marsz, a nie jeden krok. Dlatego tak ważna w naszej szkole jest pamięć o bohaterach – mówiła dyrektor szkoły podstawowej mówiła Jolanta Kujawska-Wężyk. – To szczególny rok dla Niepodległej, dlatego bardzo dziękuję fundatorom tablicy Państwu Makowskim.

Tablicę uroczyście odsłonili uczniowie szkoły - wśród nich potomkowie Leszka Heinzla. - Z ogromną przyjemnością uczestniczymy w takich uroczystościach jak ta. To bardzo miłe, że mimo upływu lat tak wiele osób pamięta o moim wuju i jego tragicznych losach. Cieszę się, że teraz możemy głośno mówić o prawdzie katyńskiej, co w czasach mojej młodości było nie do pomyślenia – powiedział Leszek Heinzel, dyrektor piotrkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Mój mąż dostał na imię Leszek, by uczcić pamięć wuja. Takie samo imię nadaliśmy jednemu z naszych synów. To w naszej rodzinie już tradycja. Jesteśmy dumni z takiego przodka i pielęgnujemy wspomnienia o nim – dodała jego żona, Alicja Heinzel.

- Wciąż pamiętamy o tym, co wydarzyło się w Katyniu i ta prawda nie przestaje boleć. Mimo cierpienia i wciąż żywych wspomnień cieszymy się, że nie musimy już żyć w niepewności. Nam dane było poznać prawdę, ale moja babcia umierała nie wiedząc co stało się z jej mężem. Do ostatnich chwil życia nie przestała go szukać i wierzyć, że do niej wróci – wspominała krewna Andrzeja Góry.

 – Są wydarzenia, na których nie osiada pył zapomnienia. Szczególnie dziękuję uczniom i proszę, by pamiętali o tej zbrodni – podkreślał wójt Piekarek.

W miejscu pamięci przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Moszczenicy zebrali się członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Ziemi Piotrkowskiej, samorządowcy, uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji

Hołd ofiarom oddali członkowie rodzin pomordowanych oficerów, wicestarosta piotrkowski Piotr Wojtysiak, radna powiatowa Halina Derach, przewodnicząca rady Gminy Iwona Pietrzkowska, wójt Moszczenicy Marceli Piekarek oraz radni, dyrektorzy szkół i delegacja z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Męczeńską śmierć dwóch oficerów WP oraz policjanta upamiętnił apel poległych w asyście żołnierzy z 7 Dywizjonu Lotniczego z Glinnika, którzy oddali salwę honorową. Po apelu w hali sportowej odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po niej nastąpiła część historyczna, w której o zbrodni katyńskiej opowiadali historyk, dr Tomasz Szczepański – pracownik Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz Irena Heinzel, krewna Leszka Heinzla, który zginął w Katyniu w wieku 26 lat. – Historia śmierci, o której nie można było mówić przez ponad pół wieku, była pielęgnowana w naszej rodzinie i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dopiero w 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Historia Leszka była prawdziwą lekcją patriotyzmu.

 

 

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Moszczenica

ul. Kosowska 1
97-310 Moszczenica
tel.: 44 616 96 25
fax: 44 616 96 87
e-mail: ug@moszczenica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.