Logo Gmina Moszczenica

News

News zdjęcie id 177

Wychowują i pomagają od ponad 25 lat

08.04.2018

W drużynie działają trzy zastępy, składające się z nie więcej niż  8 osób. Obecnie liczy ona około 22 harcerzy. Są to uczniowie w wieku od 11 do 15 lat. Od września 2017 roku w Moszczenicy utworzono 86 Gromadę Zuchową „Leśne Duszki”. Na zbiórki przychodzi około 17 dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Młodzi ludzie uczą się tutaj głównie poprzez zabawę. Opiekunowie mają do nich całkiem inne podejście, niż do starszych kolegów. Harcerze natomiast uczą się poprzez gry organizowane w terenie zaradności życiowej i kreatywności. Wszyscy jednak spotykają się na cotygodniowych zbiórkach w swojej harcówce, która nosi nazwę „Ostoja”. Podczas takich spotkań spędzają wolny czas na zabawie, nauce i integracji.

Zarówno nazwa drużyny, harcówki oraz jej hymn pt. „Puszcza” kojarzone są z tematyką leśną. Również zastępy drużynowe noszą nazwy zwierząt leśnych, np. „Wilki”, czy „Lisice”. Na patrona harcerze wybrali Stefana Karaszewskiego. Był to bohaterski plutonowy, który zginął w pobliskim Kosowie podczas najazdu czołgów niemieckich na ziemię piotrkowską. Sam kilkanaście ich uszkadzając. Co roku 5 września harcerze wspominają przy pobliskim głazie wielki czyn swojego patrona. Mają również kontakt z jego rodziną. Drużyna początkowo działała właśnie w Kosowie. Jej pierwszym drużynowym był podharcmistrz Dariusz Szulc, dziś trener Klubu OYAMA Karate WASHI. Od 2015 roku funkcję tą pełni Kamil Mencel.

 

Moszczeniccy harcerze aktywnie włączają się w życie lokalnej społeczności oraz uczestniczą w wielu uroczystościach Państwowych. Wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego współorganizują różne wyjazdy i biwaki, obozy letnie czy rajdy. Odbywają się one na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami. Wspólnie z kolegami z 9 Piotrkowskiej Drużyny Harcerskiej „Promieniści” im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  z Jarost biorą udział w corocznej Akcji „Znicz”. Ma ona na celu zdobycie środków finansowych na działalność obu drużyn. Sprzedawane znicze harcerze przywożą z piotrkowskiego Szczepu. W grudniu zaś odbierają również z Piotrkowa Betlejemskie Światełko Pokoju, które przekazują następnie do Kościoła w Moszczenicy,  Urzędu Gminy, a także Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W marcu harcerze w Moszczenicy zorganizowali też Rajd Topienia Marzanny. Pieszo do Moszczenicy przyszli harcerze z Piotrkowa, zuchy zaś dojechały. Zorganizowano z tej okazji różne gry i zabawy, a wieczorem było ognisko.

Podobnie jak w zeszłym roku planują pomagać przy III Strażackim 9,98 km., czyli spotkaniu biegaczy i cyklistów, który w tym roku zaplanowane jest na 29 kwietnia. Wydarzenie to ma charakter typowo rekreacyjny i odbywa się w lesie pod Rakowem. Harcerze pomagają przy rejestracji uczestników, rozdają też ciepłe posiłki i napoje. W dniach 31 maja i 1 czerwca wezmą udział w Chrześcijańskich Spotkaniach Młodych, podczas których zorganizują dla uczestników gry terenowe. Nie zabraknie również ogniska, gitary i wspólnego śpiewania.

Co roku odbywa się także uroczyste spotkanie by uczcić kolejną rocznicę  pierwszej zbiórki Szczepu. Odbyła się ona 1 grudnia 1989 roku w Technikum Budowy i Remontu Maszyn Górniczych w Piotrkowie Trybunalskim.  W grudniu zeszłego roku w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy harcerze podczas takiej uroczystości zapoznali się również z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach oraz bezpieczeństwem w sieci internetowej. A wszystko to poprowadziła instruktor Szczepu, sierż. szt. Ewelina Mazur.

„Harcerstwo to system wychowawczy” – mówi Olga Cieplucha, Komendant I Szczepu Harcerskiego „Matecznik”. Uczy życia, poszanowania tradycji oraz historii Polski. Jest to również nauka postawy patriotycznej, szacunku do symboli narodowych. W szkole niekoniecznie można się tego nauczyć. Młody człowiek uczy się w ten sposób samodzielności, odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych, a także pracy w zespole. Poznaje również historię Szczepu i swojej drużyny. Ogromna odpowiedzialność spoczywa tu na drużynowych, którzy dobrowolnie i za darmo uczą tego innych młodych ludzi, poświęcając swój czas.  Jest to ciężka, ale jakże przyjemna praca.  Polega ona na pomaganiu społeczeństwu i służeniu mu. Niezbędne jest tutaj również wsparcie władz, zarówno na szczeblu lokalnym jak i samorządych. (Iwona Wysocka)

                                                                                              

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Moszczenica

ul. Kosowska 1
97-310 Moszczenica
tel.: 44 616 96 25
fax: 44 616 96 87
e-mail: ug@moszczenica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.