Logo Gmina Moszczenica

Herb i flaga

Herb i flaga Moszczenicy

 

Flaga Moszczenicy

Płat flagi ma zachowane proporcje szerokości do długości w stosunku 5:8 oraz szerokości pasów barwnych 1:3:1, z których dwa węższe mają kolor zielony, a środkowy, najszerszy, kolor żółty. Na żółtym pasie flagi jest umieszczony herb gminy.

 

 

Herb Moszczenicy

Herb Gminy Moszczenica powstał z połączenia herbów dwóch rodów: Kossowskich i Małachowskich.
Obie rodziny zasłużyły się dla Moszczenicy.
Bardzo interesujące są okoliczności powstania obu herbów.
W przypadku herbu Jelita rodziny Kossowskich, jak głosi legenda spisana przez Jana Długosza powstał w XIV w. Po bitwie pod Płowcami król Władysław Łokietek, objeżdżając pole bitwy natknął się na rannego rycerza Floriana Szarego, którego przebijały trzy kopie: „Początek historii herbu według jednej z najsłynniejszych polskich legend przyjęty jest na 1331 rok gdy, 27 września pod Płowcami , Władysław Łokietek czterdzieści tysięcy zbił Krzyżaków tak, że z jego ludzi czterdziestu tylko i kilku na placu legło, a nazajutrz objeżdżał pobojowisko, między trupami polskimi napadł na jednego swego rycerza Floriana Szaryusza ( Floriana Szarego ), który mężnie w tej batalii potykając się, wiela ranami zwątlony, jelita swe własną reką w wnętrzności tłoczył. Ujrzawszy to Król, z politowaniem rzekł do swoich; "O, jaką ten zacny żołnierz ponosi mękę". Na co on sił ostatnich prawie dobywszy odpowiedział: "nie tak mie to dolega i trapi, co widzisz Królu, jako zły sąsiad w jednej ze mna wiosce mieszkąjacy". Nie turbuj się, prawi, jeżeli wynidziesz z tego razu, uwolnię cię od sąsiedzkiej niewoli". Jakoż i uwolnił go Łokietek i pańsko udarował. Niektórzy rozumieją, że wtenczas ojczysty jego herb kozła na hełm wyniósł, a trzy kopie, którymi go przeszytego widział, na tarczy osadził.”
Natomiast herb Nałęcz rodziny Małachowskich przedstawia biała bindę, która według legendy była oznaką władzy królewskiej u Sarmatów. Legenda mówi, że: „praojciec Nałęczów zabił rzymskiego dostojnika i zerwał mu z głowy ową przepaskę, która stała się później godłem jego potomków. Inna wersja mitu Nałęczów tłumaczy ową przepaskę tym, że po przegranej bitwie z Haliczanami Bolesław Krzywousty osobiście bandażował swym rycerzom rany na głowie.”
W herbie Gminy Moszczenica pionowa kopia nakłada się na bindę, co stwarza wrażenie przeplatania się godeł herbów Jelita i Nałęcz.

Wójt gminy zaprasza

Urząd Gminy Moszczenica

ul. Kosowska 1
97-310 Moszczenica
tel.: 44 616 96 25
fax: 44 616 96 87
e-mail: ug@moszczenica.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.